Životní styl důchodců


První dny se zdají jako by probíhala dovolená.


Ale pak si najednou zvyknete, že nikam nemusíte a život se zpomalí. Máte nutkání začít něco dělat, protože si najednou připadáte neužiteční. A aby se z vás nestal bručoun, začnete vyhledávat rozptýlení.


Někteří důchodci si velice rychle najdou svůj životní styl. Stačí, když jeden z partnerů chodí na občasné brigády, z nichž si peníze ukládá stranou. Na týdenní dovolenou na oblíbeném, nebo naopak, na ještě nepoznaném místě.
senioři u stolu


Ano, jsou tací, kteří jedou dvakrát do roka. Jednou cestují po domovině a podruhé se vydají za dobrodružstvím do exotických zemí.


Jiní potřebují pocit, že jsou potřební. Neohlížejí se na své sny, klidně se odstěhují do blízkosti svých dětí a snaží se pomáhat ze všech sil s vnoučaty. Hlavně je nutné dát si pozor na to, aby ale nebyli svými potomky až zneužívaní. Při prasknutí zubu dát přednost vnoučeti, které by klidně mohlo být hlídáno vlastním rodičem, místo zaskočení k zubaři a záchraně zubu, je docela bezohlednost od „mladých“.
tumský ostrov


Kdyby bývalý zaměstnavatel nedovolil návštěvu lékaře, udělali by tam bengál, ale svému potomkovi nic neodřeknou.


Je pěkné, když se dokážou důchodci se svou rodinou domluvit, kdy jsou ochotni postarat se o vnoučata a kdy potřebují čas sami pro sebe. A to nejen z důvodu lékaře. Turistika, nebo zájmové kluby, kde se můžou scházet se svými vrstevníky, jim pomůžou v jejich zaslouženém odpočinku, kdy spokojený život pomáhá i lépe snášet nemoci nastupujícího stáří.


Mnohdy můžete vidět staré lidi, jak posedávají kolem stolečků v kavárnách a i když se to nedělá, můžete zaslechnout jejich rozhovory, jak vzpomínají na dobu mládí. Srovnávají se s dnešní mládeží, nadávají na to, že jsou čím dál drzejší, protože rodiče díky svému pracovnímu vytížení neměli čas je vychovávat, ale sami si neuvědomují, že i oni bývali těmi, co se pachtili často ve dvou zaměstnáních, aby svým potomkům mohli dopřát víc, než měli v jejich věku oni.
senioři u lodě


Samozřejmě, že ne všichni jsou aktivními seniory. Někdy to díky zdravotnímu stavu není možné.  Nebo mají zájmy jako je rybaření, které si už nemusejí dopřávat jen o víkendech a dovolených, ale už od prvního dne rybářské sezony.


 Jsou to ti, co v době slevových akcí postávají před obchody ještě před otevřením, strkají se, láteří a pak jsou schopní se o nějaký levnější kousek i poprat. Většinou tam chodí proto, že je tam jejich děti poslaly, protože až oni půjdou z práce, zboží už bude vyprodané.


 Zažila jsem bezhlavý nákup triček za výhodnou cenu, který byl pro jednu seniorku vlastně vyhození peněz oknem, které si odmítla připustit. Pět kusů stálo něco přes pět set a trička byla malá i té nejhubenější dívce z rodiny. Bohužel oni hodně slyší na slova sleva, nebo výhodný nákup.


Ale ať žijí jakýmkoli stylem, pamatujte, že pracovali celý život, zestárli a zaslouží si dožít v důstojných podmínkách a pokud možno tak, jak sami chtějí.


Životní styl důchodců
3.7 (73.33%)6