Podvodní svět v pokoji!

Pokud má naše akvárium vypadat „k světu“ musíme si předem rozmyslet pro jaký typ se rozhodnout, co k tomu budeme potřebovat a vybrat si vhodné druhy jeho obyvatel. Pro začátečníky je vhodnější začít akváriem sladkovodním. Druhové složení akvarijních rybek, které zde hodláme umístit, je vhodné konzultovat s odborníky. Pokud bychom totiž udělali v tomto směru chybu, mohli bychom se dočkat toho, že osazenstvo se nám „začne vyvražďovat“. A to určitě nechceme. Jak takové akvárium nejlépe založit? Čím začít a na co se zaměřit?
zlatá rybička
 
Jak bude velké a tvarované
Možné množství chovaných rybiček se samozřejmě odvíjí od velikosti nádrže. Nezáleží ovšem jen na celkovém objemu. Roli hraje také výška a velikost plochy vodní hladiny. Nejčastěji můžeme v obchodech pořídit akvária, jejichž vodorovná hrana je 2 x delší než hrana svislá. Tento „klasický“ tvar je nejprodávanější, ale na výběr jsou i různá jiná. Pokud se například rozhodneme doma zkrášlit nějaký ten temný koutek, je vhodnou volbou akvárium rohové. Lze pořídit i různé atypické modely na míru, ale jejich vybudování se vyplatí nechat zkušeným odborníkům. Volba velikosti a tvaru akvárií v dnešní době záleží jen na našem vkusu a samozřejmě finančních a prostorových možnostech naší domácnosti.
kotě u akvária
 
Kde bude umístěno
Akvárium musí být umístěno především na bezpečném místě! Základem je pevný a rovný podklad. I menší akvárium plné vody něco váží! Rozhodně nepatří na místa, kde by mohlo snadno dojít k jeho poškození a úniku vody. Pozor také na všetečné malé děti, ale i pejsky a kočičky. Ti všichni mají rybičky rádi a při jejich hrách je pak velké riziko nehody a zranění!
 
Jak upravit dno
Na dno sladkovodních akvárií používáme vrstvu křemičitého písku nebo kamínků a kameny. V mořských pak písek jemnější a oblázky. Vrstvu materiálu směrem k přední stěně snižujeme. Rostliny sázíme ve skupinách dle druhů. Dozadu vyšší, dopředu nižší. Pak lze přidat také různé dekorace, větší kameny či kořeny.
 
Vhodné životní podmínky
Potřeby obyvatel akvária samozřejmě záleží na jejich druhovém složení. Tomu vždy přizpůsobujeme teplotu a některé parametry kvality vody a způsob osvětlení nádrže. Dostatek kyslíku a vodu čistou potřebují ovšem všechny druhy rybiček! Proto nezapomínáme na kvalitní filtrování, pravidelné čištění a výměnu vody.