Rozchodník je vděčná rostlina

Patříte mezi zahradníky, kteří si svým zahradnickým uměním nejsou příliš jistí? Hledáte nenáročnou, ale přesto zajímavou rostlinu. Zkuste rozchodník.

Budete mile překvapeni, jak se vám tato hezká rostlina, za minimální péči, odvděčí bezproblémovým růstem. Vybrat si můžete z několika desítek druhů, výšek i barev těchto rostlin. Ti co zakládají skalku, ocení výběr těchto skalniček. Některé jsou plazivé a pouze pár centimetrů vysoké. Jiné druhy jsou velmi vzrůstné, připomínající keře. Každopádně velká většina rozchodníků patří mezi mrazuvzdorné trvalky.
červený rozchodník


Na půdu nemají žádné velké nároky. Skalničkové druhy dobře porostou na suchých, štěrkových nebo písčitých půdách. Můžete jimi osázet nádoby nebo korýtka. Díky svým dužnatým listům dokáží zadržet dostatečné množství vody, potřebné k jejich zdárnému růstu. Pokud tedy odjedete na dovolenou, nemusíte se obávat, že rostlina uschne. Některé naopak během krátké doby dokáží porůst celkem velkou plochu. Tyto druhy patří mezi půdokryvné rostliny. Kvetou většinou ke konci léta nebo na začátku podzimu, kdy jiné rostliny již pomalu odkvétají. Možná víte, že rozchodník se občas nazývá jako zelí nebo zelíčko. Listy totiž můžou zelí nápadně připomínat.
rozchodník a včela

Nesnáší přemokřenou půdu a rozhodně preferují umístění na slunci.

Rozchodníky patří mezi sukulenty a v přírodě se jich nachází přes čtyři sta druhů. Rostliny kvetou většinou růžovou nebo jasně žlutou barvou. Květy jsou lákavé pro motýli a včely. Nejen květy jsou v různých barvách. Rozchodníky jsou zajímavé také barvou listů. Najdete listy zlaté, nachové, světle i tmavě zelené nebo šedozeleně zbarvené.

Jsou vhodné pro ozelenění střech. Nepotřebuje totiž mnoho hlíny, dokáže se velmi rychle přizpůsobit daným podmínkám.

Pokud si rozchodník do své zahrady vyberete, vezměte na vědomí, že je mírně jedovatý.