Mikroplast: V mnoha běžných gelech a šamponech se nachází malé plastové částice. Vzhledem k tomu, že čistírny odpadních vod nejsou schopny filtrovat tento takzvaný mikroplastický materiál, do vody se dostanou téměř neomezeně. Tam se hromadí s dalšími toxiny. Přitom plastové částice v přípravcích pro péči jsou zcela nadbytečné. Doporučení: certifikovaná přírodní kosmetika je v podstatě bez ikroplastických a jiných syntetických složek.
Poloprázdná pračka: Chcete-li šetřit energii a peníze, měli byste pouštět pračku pouze, když je dobře naplněná. Poloprázdné stroje jsou plýtvání energií. Dokonce i nízké teploty praní šetří energii. Dbejte také na správné dávkování pracího prostředku doporučeného výrobcem – příliš mnoho pracího prášku vede ke zvýšení spotřeby vody a energie.
Tekuté mýdlo: Tekuté mýdlo se většinou dodává v plastovém dávkovači, což způsobuje zbytečný plastový odpad. Přitom je pevné mýdlo stejně dobré.
Hliník v deodorantech: V mnoha konvenčních deodorantech jsou hliníkové soli. Ty uzavírají póry a působí jako antiperspirant. Přitom platí za původce poškození nervů a podráždění kůže. Deodoranty od výrobců přírodní kosmetiky jsou zdravější.
Pokusy na zvířatech v kosmetice: Ačkoli testy kosmetiky na zvířatech jsou v EU zakázány, zákony poskytují určité mezery, takže některé ingredience mohou být stále testovány na zvířatech. Pokud nechcete, aby kvůli vaší kráse trpěla zvířata, měli byste se při nákupu dobře informovat.
Toaletní papír z nových dřevěných vláken: Každý to snad ví, ale raději to sdělíme ještě jednou: pro běžný toaletní papír se kácí les a znečišťuje voda. Alternativa: Kupovat recyklovaný toaletní papír. A nemějte strach: dnešní sortiment recyklovaného toaletního papíru nemá nic společného se šedým, škrábajícím papírem ve veřejných toaletách.
Nepotřebné plastové obaly: Šampon, sprchový gel, zubní kartáček, krém na obličej – celá naše koupelna je plná plastů. To způsobuje spoustu odpadků, kterým by bylo možné se vyhnout. Všechno zcela nahradit, je obtížné, ale stojí za to hledat alternativy: mýdlo na vlasy místo šamponu, mýdlo místo sprchového gelu, holicí strojek z nerezové oceli.
Děláte si příliš dlouhou teplou sprchu: K ohřevu vody je zapotřebí velké množství energie. V závislosti na tom, jak funguje ohřev vody ve vaší domácnosti, může to stát spoustu plynu nebo elektřiny. Proto byste měli zacházet s teplou vodou co nejopatrněji.
Tradiční saponát: Mnoho běžných pracích prostředků obsahuje těžko odbouratelné chemické látky, stabilizátory, optické zjasňovače, chemické bělící látky atd. Je lepší používat ekologické čisticí prostředky.
Chemický čistič odpadu: Zanesené kanály, jak nás učí reklama, se nejlépe řeší použitím chemie. I když jsou čisticí prostředky na potrubí účinné, obsahují korozivní látky, jako je hydroxid sodný nebo chlornan sodný, které mohou napadat potrubí a naše zdraví.
Odpad v toaletě: Nevypouštějte nic do WC, co tam nepatří – žádné zbytky, žádné toaletní potřeby, žádné chemikálie, žádné léky.