Co obnáší montáž betonových plotů

Některé stavební materiály a technologie dostávají zelenou a mezi nimi jsou i betonové ploty z prefabrikovaných odlitků. Jejich popularita roste z několika důvodů – jsou cenově dostupné, konkurence schopné klasickému zdivu, vyznačují se velmi krátkou rychlostí výstavby a naopak dlouhou životností prakticky bez nároků na údržbové práce. Záleží pak už jen na každém z vás, jaký povrchový dekor a barvu si vyberete, a zda plot budete stavět sami, anebo výstavbu svěříte odborníkům.

podzimní atmosféra na plotě z betonu

Jak se staví betonové ploty

Když si objednáte komponenty na betonový plot, budou vám dovezeny na váš pozemek s největší pravděpodobností na paletách, které vyloží nějaký paletový vysokozdvižný vozík či nakladač. Musíte si uvědomit, že půjde řádově o tuny až desítky tun a postačí vám na to docela obyčejný orientační výpočet: Hmotnost jedné desky činí cca 75 kg, hmotnost jednoho sloupku je cca 30 kg, a jestliže bude plot vysoký 200 cm, bude hmotnost jednoho pole o délce dvou metrů 330 (360) kg. Budete-li oplocovat např. jen jedinou hranu parcely o délce 50 metrů, bude hmotnost dílů, které vám domů přivezou, přibližně 8 tun.

rostlina na zdi

Jistě vám dochází, že pro práci s těmito díly bude třeba mechanizačních prostředků. Firmy, které betonové ploty montáž zajišťují takřka denně, se bez nich neobejdou, a mnohdy se bez nich neobejde ani amatér, který staví oplocení svépomocí. Ve dvou lidech v případě přízemního soklu to lze zvládnout i bez mechanizace, ale jakmile budete zdvihat desky do výše dvou metrů, nebude to snadné.

Zvažte tedy, jak postupovat, případně využijte možnosti odborné montáže lidmi, kteří již mají za sebou jisté zkušenosti. Kromě vysoké hmotnosti desek a značných nároků na fyzickou kondici se může vyskytnout problém při provádění výkopu pro sloupky, např. tvrdá zemina, kámen, výsypka a navážka, jíl nebo naopak nezpevněné písky či mokřady.