Jak na proplachy nosních dutin?

Nosem vdechujeme nejen životodárný vzduch, ale také bohužel prach, pyly a především infekce, které se nám dále mohou dostat do plic a způsobit tam neplechu. Stejně jako si čistíme zuby, měli bychom s určitou dávkou pravidelnosti věnovat svoji pozornost také svému nosu. Prevencí totiž lze dosáhnout toho, že výrazně omezíme právě výše zmíněné nepříjemné respirační choroby. Navíc proplachy ulevíme svým plicím, do kterých pošleme čistší vzduch.
muž u vodopádu
Nejjednodušší výplach nosu lze provádět slanou vodou. K tomuto procesu není potřeba nic víc než:
·         vlažná odstátá voda cca 200-250ml
·         sůl – ideálně například himalájská, černá nebo mořská
·         speciální konvička na výplachy nosu, kterou lze běžně pořídit v lékárně
·         pokud nemáte konvičku, postačí i PET láhev s užším hrdlem, ovšem aplikace bez promočeného trička bude vyžadovat víc praxe
·         kapesník
Napustíme konvičku vlažnou vodou a sůl rozpustíme ve vodě. Výsledná chuť vody by měla být mírně slaná, aby nás sůl nepálila v nosu.
V mírném předklonu, s hlavou natočenou lehce doprava přiložíme konvičku k levé nosní dírce, tak aby byla zcela ucpaná. Dýcháme přitom otevřenou pusou! Voda začne postupně vytékat pravou nosní dírkou ven. Stejný postup poté zopakujeme i s druhou nosní dírkou.
A na závěr se zlehka vysmrkáme postupně z obou nosních dírek. Smrkáme, dokud voda nepřestane vytékat ven.  
nosní sprej a kapesníky
Po této kůře bychom neměli bezprostředně vyrazit do sychravého počasí, aby se zbylá voda v nosních dutinách příliš rychle neochladila a nezpůsobila nám obtíže.  
Na závěr je třeba uvést, že stejně jako lze dělat výplachy nosních dutin, můžeme se v domácím prostředí pustit i do výplachů dutin čelních. Důležité, je tyto dva postupy nepoplést dohromady, protože tento druhý postup se provádí vleže se zakloněnou hlavou a k výplachu se používají speciálně zvolené byliny.