Život na dluh – nezbytnost nebo přepych?

Stále více českých domácností žije na dluh. Vysněné vlastní bydlení není tak snadno na dosah a při nekonečném harcování po podnájmech člověku dojde trpělivost. Chtěl by do vlastního. Bez zadlužení to však zpravidla nejde. Pojmy jako finanční zdraví, dobrý versus špatný úvěr, investice versus spotřeba bychom měli znát dřív, než se o půjčku začneme zajímat.

Je třeba stanovit si priority. Pro většinu lidí je na prvním místě bydlení pod vlastní střechou. Půjčka na bydlení je, na rozdíl od spotřebitelského úvěru, dlouhodobou investicí. Pořizovat si na splátky konzumní zboží jako je automobil, elektronika, zájezdy či oblečení opravdu není nezbytností a může to ohrozit vaši finanční rovnováhu.
úspory na domek

První rada zní: nebrat si půjčky bez rozmyslu. Zadlužení rodiny by mělo být výsledkem důkladně promyšleného plánu. Pokud se rozhodnete financovat nákup nemovitosti, zvolte jako nejlevnější variantu půjčku určenou k tomuto účelu, hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření. Lze též využít bezúročnou půjčku zaměstnanci, kterou řada firem nabízí jako zaměstnanecký benefit.

Jestliže nám plánovaná hypotéka spolkne plat jednoho z manželů, tedy téměř polovinu příjmů domácnosti, je třeba zamyslet se nad tím, zda dlouhodobě vystačíme s druhým platem. Musíme vždy počítat s tím, že na běžné potřeby a provoz domácnosti budeme mít finanční limit. To znamená nutnost zříct se některých věcí, například dovolených nebo nákupu auta, vybavení domácnosti či drahé elektroniky.  
solární kalkulačka

Pokud jste založili rodinu, myslete na to, že vaše děti porostou a jejich nároky se budou zvyšovat s věkem a přípravou na budoucí povolání. Také je dobré budovat si finanční rezervu, a to i v případě, že splácíme. Součet splátek by optimálně neměl přesáhnout 20 % celkového měsíčního příjmu.

Dlouholeté splácení je samozřejmě zátěží pro rodinu. Delší úvěry jsou také zpravidla dražší, a to je další důvod, proč bychom se měli snažit brát si je na nezbytně nutnou dobu. Ani momentální vyšší příjmy rodiny nejsou důvodem k většímu zadlužování, protože v dlouhodobém horizontu se může změnit jak finanční situace, tak zdravotní stav živitelů rodiny.