Minimální mzda – s Německem raději nesrovnávat

O minimální mzdě slýcháváme opravdu velice často. Není tomu je z důvodu toho, že se její výše každým rokem projednává a někdy i zvyšuje. Dalším důvodem jsou debaty o její výši a zda je opravdu dostačující k zabezpečení důstojného a spokojeného života. Součástí těchto debat je i neustálé srovnávání s ostatními zeměmi a vůbec nejčastěji se zeměmi, s nimiž Česká republika sousedí. Hlavní srovnávacím aspektem je pro nás Německo, kde je životní úroveň obyvatel opravdu vysoká. Největší zásluhu na tom má samozřejmě výše platů, které v této zemi zaměstnanci dostávají. Dalším ukazatelem je také mnohem lepší kvalita výrobků a potraviny. O těch ale dnes řeč nebude.

Přepočet peněz

Jak jsem na tom tedy v porovnání s Německem minimální mzda Německo, zaměříme-li se na výši minimální mzdy, od které se odvíjí i výše dalších mezd, které nejsou na této minimální hodnotě. Ze začátku tedy trocha čísel. Minimální mzda v České republice v tomto roce je 15.200 korun, což je o 600 korun více než v předchozím roce. Na hodinu je tedy tato mzda 90,50 Kč. Tato informace vypadá celkem optimisticky. Tedy působí tak do doby, než zjistíme, že výše minimální mzdy v sousedním Německu je 9,5 euro na hodinu, což je v přepočtu 238 korun. No to už jsou trochu jiná čísla, než se kterými se setkáváme u nás. V Německu by ještě navíc měla tato mzda ještě tento rok stoupnout na 9,6 euro na hodinu a v příštím roce se počítá se zvýšením na 10,45 eur. Uděláme-li si tedy ještě jedno menší srovnání zjistíme, že zatímco si člověk v České republice pracující za minimální mzdu přijde na nějakých 15.200 korun, Němec si za stejných podmínek přijde na neuvěřitelných 43 tisíc korun. Tuto částku u nás vydělá například člověk pracující v IT oboru anebo například manažér v menší firmě.

Kalkulačka s penězi

Jak tedy vidíte, srovnání je neuvěřitelné. Není se tedy čemu divit, že stále častěji dochází k odchodu našich obyvatel právě do Německa. Nutné je také podotknout, že náklady na život jsou v Německu přibližně stejné jako u nás. U potravin se můžeme rovněž setkat i s cenami nižšími. Musíme ovšem také říci, že Německo je opravdu vyspělou zemí, se kterou se tedy nemůžeme v rámci platových tříd srovnávat.

Podívat se můžeme tedy do země našich bratrů, tedy do Slovenska. Tady už není rozdíl tak propastný. Došlo zde od nového roku o zvýšení o 40 eur z 580 eur za měsíc na 620 eur. V přepočtu tedy něco okolo 15.500 korun, tedy částka přibližně srovnatelná s tou v České republice. V Polsku je zaručená mzda přibližně 16.500 korun. Zajímalo-li by vás, jakou částku zaručují v Rakousku, nebylo by tak lehké odpovědět, protože zde není žádný takový systém zaveden.