Muži a jejich krize středního věku – Co se to s nimi děje a jak se k nim máme chovat?

Ženy mají menopauzu a muži zase prochází krizí středního věku. Co to ale vlastně je a co se s muži v tomto období děje? Jak se k nim máme chovat? 

Muži a jejich krize středního věku – Co se to s nimi děje a jak se k nim máme chovat? 

Ženy mají svůj přechod a následně menopauzu, muži sice nic podobného nemají, za to mají krizi středního věku. Jenže s muži je to obvykle jako s dětmi, musíme se k nim i podle toho chovat? Nejedna žena by asi potvrdila, že jakmile na muže přijde krize středního věku, je to utrpení. Ale je to skutečně pravda? Vždyť i oni mají právo cítit se pod psa, takové krize ale není jen o špatné náladě z toho, že věk se nedá zastavit. I váš muž se doma začíná chovat divně? Možná přišel čas ho spíše podpořit, než přehlížet. 

muž a skála

Dobrá nebo špatná nálada? 

U žen se střídají nálady poměrně často, ale i dříve vyrovnaní muži na to mají nárok. Právě podle toho se dá dost dobře krize středního věku rozpoznat. Někdo svou krizi prožívá tak, že mu hlavou běží bláznivé nápady, muži si často chtějí něco ještě dokázat, takže se snaží si plnit sny, třeba tak bláznivé sny, že jdou skočit padákem nebo si zaplatí kurzy létání a podobně. Pro partnerku to může být nesmyslné, je přece tolik důvodů, proč od podobných nápadů muže odradit, jenže to je chybou. Naopak právě partnerka by se měla snažit muže pochopit, podržet a podpořit nebo by do toho měla jít rovnou s ním. 

Krize středního věku ale není jen o tom, že si muži začnou prozpěvovat, začnou se koukat po jiných ženách, začnou měnit šatník nebo na sebe lít voňavku. Projevuje se také častými změnami nálad, mnohdy až depresemi, problémy s erekcí nebo nespavostí, muži mohou mít pocit, že změny, které se na ně valí, nezvládnou a to ovlivňuje jejich náladu. 

smutný muž

Ještě není pozdě 

Zatímco ženy mají přechod a menopauzu jasně definované, u mužů tomu tak není. Krize středního věku je jen laické označení období, kterým každý muž někdy mezi čtyřicátým a padesátým rokem života prochází. Je to doba, kdy si muži začínají klást otázky, začínají přemýšlet nad svým životem a snaží se dohnat všechno to, co ještě v životě nestihli, ale touží po tom. Je to vlastně doba, kdy se duševně muži vyrovnávají se změnami fyzickými, které přichází. 

A pokud má žena doma takového muže, měla by mu pomoci s tím vším a možná ho i začít podporovat. I v těch bláznivějších nápadech. Ono to časem totiž zase přejde.