Časy se mění a starší generace si vcelku oprávněně stěžují, že děti si již nehrají venku, ale raději svůj čas tráví u počítače. Nová éra přichází s novými vymoženostmi, dříve to byly televize později první herní konzole. Dnešní doba je plná smartphonů, počítačů a sociálních sítí. Jenže jeden rozdíl by tu byl. Zatímco herní konzole a televize sloužily k zábavě, s nástupem internetu se výrazně změnil styl života. V dnešní době je téměř nemyslitelné, aby dospělý člověk, žijící ve vyspělé zemi, neměl účet v bance, email a přístup k internetu. Málokdo vám dá peníze na ruku, každý vám je bude chtít poslat na účet.
Nyní se dostáváme zpátky k otázce, jestli dětem zakazovat právě internet a počítač. Na první pohled trest, který dítěti neuškodí ho může velice poškodit. Děti se s moderními technologiemi učí čím dál rychleji a kdo se s nimi naučí dobře může toho jednou využívat při přechodu do práce. Záměr donutit děti odejít od počítače, tím že jim ho zakážeme je ve skrze ryzího charakteru, ale může mít negativní dopad právě na možnost s technologiemi se dobře naučit, ale omezit dítě i v jeho sociálním prostředí. Děti čím dál více využívají sociálních sítí, jako centrum komunikace. Pokud dítěti vezmete třeba na čtrnáct dní mobil a možnost dostat se na sociální sítě, můžete tak dítě nevědomky odstřihnout z jeho komunity. To může vést ke zhoršenému postavení v rámci skupiny, až třeba k šikaně (z důvodu, že dítě není na sociálních sítích se stává vyvrhelem a někým rozdílným).
I kvůli těmto důvodům nedoporučují specialisté v rámci internetu dělat příliš omezující tresty. Dítěti určitě prospěje víkend bez internetu, ale takový měsíc ho už může výrazně negativně ovlivnit. Nejde ani o obhajobu sociálních sítích, u kterých by rodiče měli mít nějakou kontrolu nad svým dítětem, ani o obhajobu toho, aby děti byly pouze u počítače nebo mobilu, ale je důležité si uvědomit, že ke všemu by se mělo přistupovat s mírou a k moderním technologiím ještě více.