Před pár lety spíše docházelo k tomu, že se lidé divili, když někdo vyndal z peněženky kartu, kterou nemusel zasouvat nikam do terminálu, aby došlo k provedení platby. Když jste čekali dlouhou frontu v pátek odpoledne v supermarketech a někdo právě kartou platil, neexistuje věc, která by Vás v té chvíli rozčílila více. Dnes je ale mnohem rychlejší zaplatit bezkontaktně než hledat peníze v peněžence. Způsob platby se rozmohl v roce 2011 a od té doby bylo v Česku vydány skoro 3 miliony karet. Je zřejmé, že oblíbenost tato inovativní metoda získala neočekávaně rychle nejen ve světě, ale i v České republice.
Kartu můžete mít vloženou i třeba za krytem telefonu nebo někde v peněžence blízko svrchní vrstvy. Tím pádem dojde ke komunikaci čipu právě s terminálem a dojde k odečtu peněz. Je to opravdu jednoduché. Platby jsou provázeny pomocí kreditních i debetních karet.
Ovšem netrvalo dlouho a bezkontaktní platby se staly součástí i dalších zařízení. Kartu můžete mít načtenou ve vašem mobilním zařízení nebo dokonce i v hodinkách, přičemž zmáčknete jen jedno tlačítko a zařízení přiložíte k terminálu, v podstatě stejné, jako kdybyste měli kartu v ruce.
Objevily se i názory specialistů, kteří tvrdí, že platba není bezpečná. Ano, pokud vám ji někdo odcizí, může s ní vlastně platit kdekoliv i kdykoliv, jenže to samozřejmě má háček. Pokud nakoupíte za více než pět set korun, terminál vás bude žádat o autorizaci, tudíž nikdy nemějte napsaný pin kód na kartě.
Dokonce banky byly překvapeny, jak pozitivně přijali Češi tento pokrok.
Pokud chcete platit online na internetových obchodech, musíte znát CVV kód karty, což je poslední trojčíslí napsáno na zadní straně karty právě nad vaším podpisem. Po zadání kódu do kolonky přijde zpravidla majiteli karty na osobní telefon autorizační kód a po jeho zadání je teprve platba úspěšně provedena.