Dovolená na zotavenou

Každý zaměstnanec má právo na dovolenou. Je to čas zaslouženého odpočinku, který má sloužit k regeneraci. Během celého roku je možno si zvolit libovolný termín, kdy ji chcete čerpat a následně to i oznámit odpovídajícímu člověku, který zpracovává systém pracovních požadavků, případně tvoří směny. Je to z důvodu toho, aby se nepřerušil chod firmy, která musí prosperovat, abyste měli možnost získat odměnu za svoji práci, tak zvanou výplatu. I v této oblasti existují zákony a paragrafy. Nárok na dovolenou vzniká každému zaměstnanci, který vykonal nepřetržitě alespoň 60 dnů práce svému zaměstnavateli. Pokud bude pracovat celý rok, tak bude mít nárok na celou stanovenou část dovolené, v jiném případě se dovolená bude krátit. Základní výměr je stanovený na 4 kalendářní týdny, státní zaměstnanci mají nárok o týden navíc a učitelé na 8 týdnů pracovního volna.

věci ženy na dovču

Chcete čerpat dovolenou

Ač se vám to nemusí líbit, nástup určuje zaměstnavatel, vychází samozřejmě z plánu dovolených, které měl předložit na počátku roku. Zde si samozřejmě můžete přibližný termín zajistit, ale pevný nástup se dozvíte nejpozději 14 dnů předem. Samozřejmě hodně záleží na domluvě mezi oběma stranami, a pokud nic nebrání dovolené v jiném termínu, zaměstnavatel skutečně může snadno vyhovět. Co ale rozhodně nebude platit, je fráze „zítra si beru dovolenou“ – tak to fungovat nikdy nebude. Vždy musíte mít termín schválený.
kufr s nálepkami

Někdy dochází ke změnám

Bohužel mezi jednu z velmi nepříjemných situací, se kterou se může setkat skutečně každý, patří neschválení dovolené v plánovaném termínu. Máte zajištění pobyt v zahraničí, zaplacený zájezd, složili jste zálohu a nyní je tu tak trochu problém. Co teď? Je to v podstatě velmi jednoduché. Zaměstnavatel, který si bude trvat na svém rozhodnutí a skutečně vás neuvolní, je povinen vám proplatit veškeré náklady, co jste investoval. Tím vám totiž vznikla újma, kterou jste nezavinili a to samé se ale vztahuje i na to, když vás z nějakého důvodu z dovolené odvolá. Možná pak si svoje rozhodnutí rozmyslí a vy si v klidu užijete svoji plánovanou dovolenou.