Každý z nás by měl o své zdraví pečovat. K tomu patří hlavně prevence. Důslednější jsou v preventivních vyšetřeních ženy, ale i muži by o své zdraví měli zodpovědně pečovat.
Zvlášť pokud se jedná o prevenci rakoviny prostaty – předstojné žlázy. Není na místě se obávat nebo stydět navštívit svého lékaře. Je lepší odhodit stud, než si nezodpovědným přístupem přivodit pozdější zdravotní komplikace. Neznamená, že když navštívíte lékaře a při vyšetření se objeví nález, že se nutně musí jednat o rakovinu. Příčina vzniku prostaty není jednoznačná. Tak jako u většiny nemocí jsme ovlivněni životním stylem, ale i genetickými aspekty, které nemůžeme nijak změnit ani ovlivnit. Ovlivnit naše zdraví může do jisté míry i rodinná anamnéza. Pokud se v rodině již karcinom prostaty objevil, je riziko vzniku onemocnění větší. Jednou z dalších příčin může být hormonální nerovnováha hormonu testosteronu. Přesto všechno se snažte udržet si zdravý životní styl. Dodržujte zdravou výživu, dbejte na dostatek pohybu a dodržujte pitný režim. Omezte tuky na minimum a dejte raději přednost ovoci a zelenině. Vyvarujte se kouření, požívání alkoholu.
Při jakých potížích by měli muži zpozornět?
Zpozorněte u potížích s močením. Časté noční nucení močení. Pocit nedostatečného vyprázdnění močového měchýře. Přidat se může nechutenství, únava, hubnutí a celková tělesná nepohoda.
Jaká je prevence karcinomu prostaty?
Karcinom prostaty je spojen i s věkem. Nejčastěji je ohrožena skupina mužů nad 60 let. Preventivně vyšetřit by se měli nechat muži nad 50 let. Vyšetření probíhá na urologickém pracovišti. Důležitá je také dostatečná informovanost o onemocnění.
Pokud přes všechna preventivní onemocnění stejně propukne, nabízí se několik možností léčby.
V prvé řadě se karcinom léčí operativním zákrokem, kdy proběhne vyjmutí nádoru.
Dalším krokem bývá nejčastěji ozařování a radioterapie. Někdy se ozařování a radioterapie upřednostní před operativním odstraněním.